Video - Žermanická přehrada | dron DJI PHANTOM 4


Videa Žermanická přehrada | dron DJI PHANTOM 4Žermanická přehrada | dron DJI PHANTOM 4

Vodní nádrž Žermanice je údolní přehrada na řece Lučině u Žermanic. Byla vybudována v letech 1951 až 1958 pro zásobení ostravského průmyslu provozní vodou. Na hráz bylo spotřebováno 116 600 m³ betonu. Je dlouhá 314 m a vysoká 38 m. Vodní plocha zabírá 248 ha a celkový objem přehrady činí 25 300 000 m³ vody. Maximální hloubka je 28 m. V důsledku stavby přehrady byly zatopeny vesnice Horní a Dolní Soběšovice. Při stavbě přehrady vznikla přírodní památka Žermanický lom, ten byl v roce 1992 vyhlášen přírodní památkou.

Nedostatečná vodnost vlastní Lučiny si vyžádala vybudování přivaděče Morávka-Žermanice z řeky Morávky, který byl dokončen v roce 1959. Systém vodohospodářských děl v povodí Morávky a Lučiny doplnila později vybudovaná nádrž na Morávce.

Vodní nádrž slouží také jako zásobárna pro Biocel Paskov, je vhodná a hodně využívána k rekreaci, ke koupání, k vodním sportům a rybaření. V nádrži žije spousta druhů ryb, je zde možno ulovit tradičního kapra nebo cejna, ale i velké štiky a candáty, líny, úhoře, okouny, tlouště, ostroretky, amury, boleny, v horní části nádrže i pstruhy.

Přehrada je bohatým rekreačním zázemím ostravské aglomerace. V okolí jsou postaveny četné soukromé chaty a hotely, tábořiště, autokempink a několik restauračních zařízení. V blízkém okolí se nachází na rozloze 1,95 ha opuštěný a částečně zatopený těšinitový lom se vzácnou flórou a faunou. Hranici přehrady tvoří obce Lučina, Dolní Domaslavice, Soběšovice a Žermanice.

Díky za zhlédnutí a sdílení.

Adam | FilmovaniDronem.cz

Fórum

Délka: 3 minut : 36 sekund
Přidal: Fénix
Shlédnutí: 659 x
Hodnocení: 5.0 / 5   (13 x)